مهمترین پایگاههای اطلاعاتی:

 

به طور کلی می‌توان پایگاه­های اطلاعاتی علمی را به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم نمود:

پایگاه‌های اطلاعاتی( سایت مقالات انگلیسی ) عمومی به ارائه انواع منابع علمی در تمامی حوزه­ های موضوعی دانش می‌پردازند و پایگاه‌های اطلاعاتی( سایت مقالات انگلیسی ) تخصصی شامل منابع علمی یک یا چند حوزه تخصصی دانش هستند.
از جمله مهم‌ترین و معروف‌ترین پایگاه­های اطلاعاتی عمومی و تخصصی می­توان به موارد زیر اشاره کرد ( توجه کنید که تفاوت این ۹ پایگاه با دیگر پایگاه ها این است که برای ورود به این ۹ پایگاه نیازی به داشتن اشتراک نیست و فقط برای دانلود مقاله یا دانلود منابع علمی دیگر از آنها باید مشترک باشید ) .

مهمترین پایگاههای اطلاعاتی عمومی:

Science Direct:

این سایت مقالات علمی، دسترسی به مقاله های علمی انگلیسی زبان بیش از ۲ هزار نشریه و بیش از ۵۰ عنوان کتاب لاتین از انتشارات معروف و معتبر الزویر را فراهم می سازد.این نشریه ها و کتاب ها در حوزه های مختلف موضوعی از قبیل مهندسی شیمی، کامپیوتر، انرژی، علوم زمین، مهندسی مواد، ریاضیات، فیزیک، کشاورزی، بیوشیمی، زیست شناسی مولکولی، علوم زیست محیطی، پزشکی و دندانپزشکی، هنر و علوم انسانی، تجارت، مدیریت و حسابداری و علوم اجتماعی و روانشناسی هستند.

SpringerLink:

این سایت نشریات علمی، دسترسی به نشریه ها و کتابهای تخصصی در حوزه های مختلف علوم پایه و محض، فناوری و مهندسی و علوم پزشکی را از انتشارات معروف اشپرینگر فراهم میسازد.

Wiley Online Library:

در این پایگاه علمی، دسترسی به نشریه ها و کتابهای تخصصی حوزه¬ های موضوعی مختلف از قبیل کشاورزی، معماری، هنر، تجارت و اقتصاد، شیمی، کامپیوتر، فناوری اطلاعات، علوم زمین و زیست¬ محیطی، علوم انسانی، حقوق، علوم زیستی، ریاضیات، پزشکی، پرستاری، روانشناسی، علوم اجتماعی و دامپزشکی، از انتشارات معروف وایلی امکان پذیر است.

Taylor & Francis Online:

دسترسی به نشریه ها و کتابهای تخصصی حوزه های موضوعی مختلف از قبیل مطالعات محیطی، هنر، علوم رفتاری، مطالعات ارتباطی، علوم زمین، تجارت، اقصاد، صنعت، آموزش، مهندسی و فناوری، محیط زیست و کشاورزی، علوم و فنون غذا، جغرافیا، بهداشت ومراقبت¬های اجتماعی، علوم انسانی، علم اطلاعات و کتابداری، زبان، حقوق، ریاضیات، پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری، مطالعات تاریخی و موزه، علوم فیزیکی، سیاست، علوم اجتماعی، علوم ورزشی، گردشگری و مطالعات شهری، از انتشارات معروف “تیلور اند فرانسیس” توسط این پایگاه علمی فراهم شده است.

Sage Journals:

این سایت نشریات علمی، دسترسی به نشریه های انتشارات معروف “سِیج” را فراهم می سازد. این نشریه ها در حوزه های موضوعی مختلف از قبیل علوم بهداشتی، علوم زیستی و زیست پزشکی، علوم و مهندسی مواد و علوم انسانی و اجتماعی هستند.

مهمترین پایگاههای اطلاعاتی تخصصی:

Emerald:

این پایگاه علمی متعلق به انتشارات معروف امرالد است و به ارائه منابع علمی تخصصی (کتاب و نشریه)در حوزه های موضوعی مدیریت، علم اطلاعات و دانش شناسی، اقتصاد، مدیریت دانش و اطلاعات، حسابداری، تجارت، گردشگری و حمل و نقل می پردازد.

IEEEXplore:

این پایگاه یک کتابخانه دیجیتالی تخصصی است که به ارائه کتاب ها، مقاله های ارائه شده در کنفرانس ها، مقاله های منتشر شده در نشریه ها و استانداردهای مورد استفاده در حوزه های مختلف علوم فنی و مهندسی و کامپیوتر می پردازد.

PubMed:

این پایگاه اطلاعاتی، معروف ترین پایگاه تخصصی در حوزه علوم پزشکی دنیاست و توسط کتابخانه ملی پزشکی آمریکا (NLM) ارائه می شود. به کمک این پایگاه می توان به اطلاعات مقاله های منتشر شده در نشریه های مختلف پزشکی دنیا دست یافت.

Eric:

پایگاه مرکز اطلاعات منابع آموزشی آمریکا که به اختصار اریک نامیده می شود، زیر نظر اداره آموزش و پرورش آمریکا تهیه و ارائه می شود. این سایت مقالات علمی، به ارائه مقاله های تخصصی در حوزه های آموزش و پرورش، علوم تربیتی، روانشناسی، علم اطلاعات و دانش شناسی می پردازد.

لطفا نظر خود را برای این نوشته به ما اعلام کنید

نظر دهید