آزمون آیلتس

 

یکی از الزامات بسیاری از دانشگاه های خارج از کشور برای بررسی درخواست پذیرش یک دانشجوی بین المللی شرط داشتن نمره آیلتس مناسب برای دوره درخواستی اش است. برای بررسی این منظور در ابتدا باید بدانیم آیلتس چیست و این آزمون چه سیستمی دارد.

آیلتس (International English Language Testing System / IELTS) که به معنای سامانه جهانی سنجش زبان انگلیسی است تحت نظارت سه نهاد بریتانیایی است که عبارتند از:

  • واحد امتحانات ESOL دانشگاه کمبریج
  • شورای آموزشی بریتانیا
  • سازمان آموزش IDP

آزمون آیلتس به دو صورت برگزار می شود:

  • آزمون آیلتس آکادمیک
  • آزمون آیلتس جنرال

در مطالب دیگر تفاوت آزمون آیلتس اکادمیک و جنرال را بررسی خواهیم کرد.

در این آزمون که بالاترین نمره آن ۹ است، چهار مهارت داوطلبان مورد سنجش قرار می گیرد که شامل Speaking, Listening, Reading, Writing است.

در طی چندین سال گذشته آزمون آیلتس به عنوان جایگزینی برای آزمون تافل (TOEFL) از سوی برخی دانشگاه های اروپایی علی الخصوص انگلیسی مطرح شده است. به این معنا که اگر در گذشته نمره آزمون تافل را نیز برای ارائه پذیرش به دانشجویان بین المللی می پذیرفتند دیگر این اتفاق نمی افتد و تنها مدرک مورد قبول آن ها مدرک آیلتس است.

برای تحصیل در انگلستان و دیگر کشورهای انگلیسی زبان داشتن مدرک آیلتس الزامی است. حال چه نمره ای باید در این آزمون اخذ شود تا به دانشگاه های خارج از کشور راه پیدا کرد. باید گفت پاسخ این سوال کاملا به دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر بستگی دارد. اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی داشته باشید حداقل نمره زبان شما بایستی ۵ باشد و برای کارشناسی ارشد حداقل نمره آیلتس باید ۶ باشد. البته باید گفت اکثر دانشگاه های خارج از کشور شرایطی را برای دانشجویانی که نمره زبان آن ها به حد نصاب لازم برای شروع دوره نرسیده تعیین می کنند تا افراد بتواند سطح هارت های زبان خود را افزایش دهد. کاری که در اکثر دانشگاه انجام می شود ارائه یک دوره ۳-۱ ماهه برای تقویت سطح زبان و رسیدن به حد نصاب دوره است. به این ترتیب که با توجه به نمره زبان فرد و فاصله آن با نمره زبان مطلوب برای شروع دوره، یک دوره ۳-۱ ماهه را برای فرد تعریف می کند که فرد با گذراندن این دوره دیگر نیازی به شرکت دوباره در آزمون آیلتس نخواهد داشت. معمولا به ازای هر نیم نمره یک ماه دوره در نظر گرفته خواهد شد که این باز به برخی فاکتورهای دیگر بستگی دارد. این دوره یک هزینه جدا از شهریه دانشگاه برای فرد خواهد داشت که معمولا بین ۴۰۰۰ – ۱۰۰۰ پوند خواهد بود.

لطفا نظر خود را برای این نوشته به ما اعلام کنید

نظر دهید