آلیانس فرانسه

پیش از آمدن به فرانسه برای ادامه تحصیل باید تا جای ممکن زبان فرانسه خود را تقویت کرد. با این حال امکان فراگیری زبان فرانسه در سطوح مختلف در مراکز دانشگاهی، عمومی و خصوصی امکان‌پذیر خواهد بود. به طور معمول در دانشگاه کلاس‌های ویژه‌ای برای آموزش زبان فرانسه و نیز سایر زبان‌های خارجی وجود دارد که برای آگاهی از آن‌ها باید به بخش آموزش دانشگاه مراجعه نمود. در عین حال با پیگیری تابلوهای اعلانات در دانشکده‌های مختلف می‌توان آگهی‌های مربوط به این کلاس‌ها را دید. معمولا این کلاس‌ها رایگان بوده و یا هزینه‌ی کمی می‌گیرند.
علاوه بر کلاس‌های دانشگاهی در شهرداری‌ها نیز به طور معمول کلاس‌هایی برای آموزش زبان فرانسه پیش‌بینی می‌شود که هزینه‌های زیادی ندارند. این کلاس‌ها به‌ویژه برای همسران دانشجو که ممکن است دانشجو نبوده و امکان تردد کم‌تری را به دانشگاه داشته باشند مطلوب‌تر خواهد بود. معمولا با مراجعه به شهرداری هر اطلاعات جامع مربوط به این گونه کلاس‌ها ارائه می‌شود. شرکت در این گونه کلاس‌ها مخصوصا در بدو ورود به شهر و محله جدید، علاوه بر آموزش زبان فرانسه، به شما کمک می‌کند که شناخت بیشتری با افراد خارجی‌ها و ویژگی‌های محله پیدا کنید.
در کنار این دو گزینه، شیوه سومی هم برای فراگیری زبان فرانسه وجود دارد که استفاده از امکانات بخش خصوصی است. این بخش خصوصی می‌تواند متشکل از موسسات انتفاعی و غیرانتفاعی باشد.
برخی موسسات و سازمان‌های دولتی وجود دارند که خدماتی را در زمینه آموزش زبان فرانسه و سایر زبان‌های خارجی ارائه می‌نمایند. این سازمان‌ها معمولا هزینه زیادی جز هزینه‌های ضروری از زبان‌آموزان مطالبه نمی‌کنند. با مراجعه به شهرداری یا مراکز فرهنگی هر شهر از وجود یا فعالیت احتمالی چنین سازمان‌هایی می‌توان آگاه شد.

اما در کنار این‌گونه موسسات غیرانتفاعی، مراکز خصوصی انتفاعی هم وجود دارند که می‌توان از دوره‌های آموزشی آن‌ها بهره برد. با این حال هزینه دوره‌های آموزشی چنین موسساتی عموما بالاست.
الیانس فرانسه (Alliance francaise) و انستیتو کاتولیک (www.ciep.fr) از جمله مراکز غیر دانشگاهی هستند که زبان فرانسه آموزش می‌دهند. شاید بتوان گفت الیانس فرانسه شهرت و اعتبار بیشتری دارد ولی انستیتو کاتولیک برای آموزش زبان فرانسه، از نظر هزینه مناسب‌تر است.
الیانس فرانسه بیشتر جنبه‌ی تجاری را در نظر دارد و هزینه‌ی ثبت‌نام بالاتری دارد ولی برای آشناییبا فرهنگ فرانسه و استفاده از برنامه‌های توریستی مثل مسافرت‌های یک‌روزه به نقاط مختلف شهر مناسب است. دانشجویانی که برای دوره کوتاهی به فرانسه می‌آیند و یا توریست‌ها در این موسسه بیشتر به چشم می‌خورند. مکان آن در یکی از نقط تجلری و شلوغ شهر است و به جنبه‌های تبلیغاتی موسسه خود بیشتر از هدف آموزش زبان فرانسه توجه دارد. رایزنی فرهنگی ایران در پاریس آلیانس فرانسه را چنین توصیف کرده است:
«آلیاس فرانسه در سال ۱۸۸۳ تأسیس گردید. هدف از تأسیس آلیاس فرانسه گسترش زبان و فرهنگ فرانسه در سطح جهانی و بین‌المللی است. آلیاس در کشورهای پاکستان، امارات متحده عربی، ازبکستان، قرقیزستان، چین، کره جنوبی، ژاپن، هند، بنگلادش، اندونزی، مالزی، نپال و اکثر کشورهای آمریکای لاتین، اروپا، اقیانوسیه، آفریقا و آمریکا دارای شعب متعدد است. تعداد زبان‌آموزان در آلیانس شعبه پاریس حدود ۲۵۰۰ نفر در ماه می‌باشد.»
آلیانس فرانسه بیش از ۱۱۰۰ شعبه در ۱۳۸ کشور جهان دارد که یک شبکه واقعی زبان و فرهنگ را با همکاری بخش فرهنگی فرانسه به‌وجود می‌آورد. موسسه آلیانس فرانسه در واقع سازمان آموزش زبان فرانسه تا سطوح عالی است. مدیریت آن و تأمین مالی آن به‌صورت دولتی و نیز خصوصی انجام می‌پذیرد. بخشی از کارمندان آن از سوی وزارت امور خارجه و بخشی دیگر از وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی تأمین می‌گردد. در عین حال قرارداد با انجمن‌های محلی و کمیته‌های منطقه‌ای موجب خصوصی بودن این موسسه می‌گردد. از نظر مالی، بودجه سازمان از طریق کمیته‌های مزبور و نیز وزارت امور خارجه (از سال ۱۹۸۱ به بعد) و وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی تأمین می‌شود.
شهریه ثبت‌نام آلیانس فرانسه در پاریس به دو قسمت حق تشکیل پرونده و شهریه موردی تقسیم می‌شود. حق تشکیل پرونده ۵۰ یورو و شهریه موردی از ۱۱۰ یورو تا ۶۷۰ یورو در ماه متفاوت است. هر زبان‌آموز موظف است هر دو شهریه را بپردازد. معلمین آلیانس همگی فارغ‌التحصیل از موسسات آموزش عالی کشور و متخصص در آموزش زبان فرانسه می‌باشند. آن‌ها از آموزش‌های مداوم نیز بهره می‌گیرند. آلیانس دارای تجهیزات آموزشی ویژه با بهره‌گیری از تئاتر، آواز، ویدئو، اینترنت، کاست و دیسک‌های رایانه‌ای است. مدرک آلیانس قابل فبول مراکز بزرگ فنی حرفه‌ای، هنری و فرهنگی، اقتصادی و تجاری و دانشگاهی اعم از دولتی یا خصوصی می‌باشد.

لطفا نظر خود را برای این نوشته به ما اعلام کنید

نظر دهید