تحصیلات در کشور فنلاند

جمهوری فنلاند کشوری است در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپااین کشور ۵٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن هلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان ‌شهری هلسینکی زندگی می‌کنند. واحد پول این کشور یورو است. دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارند. ۸۹٫۳۳ درصد از مردم کشور فنلاندی‌ زبان هستند و سوئدی در چند منطقهٔ ساحلی در غرب، جنوب، و منطقهٔ خودگردان اُلند صحبت می‌شودفنلاند هرساله یکی از کشورهایی است که در صدر جدول کیفیت بالای زندگی در جهان قرار می‌گیرد.

اقتصاد

با اینکه فنلاند به ‌عنوان یکی از کشورهای عضو منطقه یورو به ‌صورت رسمی در رکود اقتصادی به سر می‌برد، ولی وضع اقتصاد این کشور بهتر از سایر کشورهای منطق یورو است. از نظر شاخص فساد اقتصادی، فنلاند (به همراه کشورهای دیگری همچون دانمارک و نیوزیلند) سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته، معرفی شده‌است. دو میلیون و ۶۸ هزار نیروی کار در این کشور وجود دارد و نرخ بیکاری در آن ۶٫۶ درصد استنرخ تورم  فنلاند در سال ۲۰۰۷ میلادی ۲٫۷۷ درصد بود.

هزینه زندگی و تحصیل

فنلاند به عنوان کشوری با بهترین سیستم آموزشی در جهان، شرایط بسیاری ایده آلی را برای ادامه تحصیل فراهم نموده است و دانشجویان زیادی از سراسر دنیا هر ساله برای ادامه تحصیل به این کشور سفر می کنند. هزینه زندگی در شهرهای مختلف فنلاند متفاوت بوده و به محصل تحصیل شما بستگی دارد. قطعا در شهرهای بزرگتر هزینه اجاره مسکن بالاتر می باشد. از آنجایی که شرکت هایی مخصوص اجاره خوابگاه به دانشجویان در هر شهر فنلاند وجود دارد، پیدا کردن خوابگاه در فنلاند کار دشواری نمی باشد. هزینه زندگی در فنلاند را می توان بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو در نظر گرفت. همچنین شما به عنوان دانشجو می توانید عضو اتحادیه دانشجویی شوید و با هزینه ای حدودا ۵۰ یورو کارت دانشجویی دریافت کنید و از مزیت های تخفیف دانشجویی نظیرتخفیف در رستوران ها ،حمل و نقل عمومی بهره مند شوید.

از پائیز سال ۲۰۱۷ دانشگاه های فنلاند از دانشجویان تازه واردی که شهروند کشورهای حوزه اتحادیه اروپا نباشند شهریه یا همان تیوشن فی (Tuition Fee) دریافت می کنند. میزان این شهریه بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی به ازای هر سال بین ۴۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو می باشد. هر چند که برخی از دانشگاه ها برای جبران این شهریه اقدام به پرداخت بورسیه و فاند می کنند. در صورتی که از رزومه خوبی برخوردار باشید شانس گرفتن این کمک هزینه ها را نیز خواهی داشت.

کار دانشجویی و بورسیه

دولت فنلاند به دانشجویان اجازه کار پاره وقت را برای جبران هزینه ها داده است. بخشی از هزینه های زندگی از طریق کار نیمه وقت قابل تامین است. داشتن مهارت زبان فنلاندی و یا سوئدی شانس پیدا کردن کار را بسیار بالا می برد به همین دلیل در صورت نداشتن این مهارت بهتر است هزینه ی زندگی خود برای حداقل یک سال داشته باشید.

بیمه تحصیلی

متقاضیان دریافت ویزا برای تحصیل در دانشگاه های فنلاند میبایست بیمه دانشجویی خریداری کنند. اکثر دانشجویان از بیمه هایی نظیر سوئیس کر (Swisscare) استفاده می کنند که برای یکسال در حدود ۲۰۰ یورو می باشد. همچنین در صورت پرداخت هزینه اتحادیه دانشجویی دانشگاه ها (Student Union) می توانید از خدمات درمانی دانشگاه به صورت رایگان استفاده کنید. این خدمات شامل هزینه های مربوط به دندانپزشکی نمی شود و دانشجو میبایست هزینه های داندانپزشکی را خود پرداخت کند و بعدا از بیمه، هزینه پرداختی را دریافت کند.

در صورت پیدا کردن کار و تغییر نوع ویزا از دانشجویی (B) به ویزای کاری (A) دیگر نیازی به خریداری بیمه نخواهید داشت زیرا می توانید از خدمات بیمه عمومی کشور فنلاند که کِلا (Kela) نامیده می شود بهره مند شوید.

مسائل مربوط به ویزا

ویزای دانشجویی فنلاند در واقع با نام اجازه اقامت (Resident Permit) شناخته می شود که یک ساله بوده و شینگن می باشد. دانشجو می بایست هر ساله برای تمدید اجازه اقامت خود اقدام کند. اجازه اقامت دانشجویی فنلاند از نوع B می باشد. بعد از دریافت مدرک فوق لیسانس در صورتی که موفق با اخذ پذیرش دکترا به همراه فاند شوید ویزای شما از نوع B به نوع A تبدیل می شود که ویزای کاری محسوب می گردد. همین اتفاق برای حالتی که خارج از محیط دانشگاه کار پیدا کنید نیز خواهد افتاد.

در صورتی که مدت زمان اقامت شما در کشور فنلاند به حد مجازی برسد (۵ سال) می توانید برای سیتیزن شیپ یا شهروندی این کشور اقدام کنید (مدت اقامت با ویزای تایپ B برای دریافت شهروند نصف حساب می شود). برای دریافت شهروندی میبایست مدرک زبان فنلاندی و یا سوئدی را دریافت کنید.

خلاصه ای از هزینه ها

هزینه ماهیانه خوابگاه دانشجویی (یک اتاق با سرویس مشترک) ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو

هزینه ماهیانه خوابگاه دانشجویی (یک واحد کامل یک خوابه) ۴۰۰ تا ۶۵۰ یورو

هزینه بلیط یکطرفه (مترو) ۲.۹۰ یورو

هزینه تاکسی تا یک کیلومتر در فنلاند ۱.۶۰ یورو

هزینه یک کیلو برنج به طور میانگین ۱.۸۰ یورو

هزینه یک عدد نان در فنلاند به طور میانگین ۱.۵۰ یورو

هزینه یک کیلو میوه در فنلاند به طور میانگین ۲ یورو

هزینه یک کیلو گوشت در فنلاند به طور میانگین ۱۱ یورو

لطفا نظر خود را برای این نوشته به ما اعلام کنید

نظر دهید