بارکدخوان برای گورخرها

[ad_1]

هیچ وقت به این فکر افتاده بودید که خط‌های سیاه و سفید گورخرها چقدر شبیه بارکد است؟ این درست همان فکری است که به فکر متخصصین کامپیوتر و زیست شناسی یکی از دانشگاه‌های آمریکا افتاد و باعث شد آن‌ها برنامه‌ای آزاد بنویسند به نام StripeSpotter که بتواند گورخرهای متفاوت را از یک تصویر ثابت تشخیص دهد.

این برنامه به حداقل ورودی از سوی کاربر نیاز دارد. تنها کافی است که دور هر گورخر با ماوس یک مربع بکشید. بعد سیستم هر نقطه از بدن گورخر را به یکی از رنگ‌های سیاه یا سفید تبدیل خواهد کرد و تصویری خواهد ساخت از گورخر که تنها با دو رنگ سیاه یا سفید مشخص شده. در نهایت بخش دیگری از برنامه، خطوط سیاه و سفید را از هم جدا می‌کند و آن‌ها را به شکل عرضی به بلوک‌های منطقی «سیاه» و «سفید» تقسیم می‌کند. مثلا ممکن است یک گورخر تبدیل شود به «سیاه، سیاه، سفید سفید سفید، سیاه، سفید، سیاه، ….». این اطلاعات به شکل 11000101 در بانک اطلاعاتی ذخیره خواهد شد و در صورتی که در عکس‌های بعدی ترکیبی مشابه دیده شود، گورخر شناسایی خواهد شد.
در حال حاضر زیست‌شناس‌ها و باغ‌وحش‌ها از تکنیک‌های متنوعی برای شناسایی حیوانات استفاده می‌کنند که در همه موارد به دخالت انسانی و کار بسیار بیشتری از این سیستم نیاز دارند. ‏
نویسندگان این سیستم می‌گویند که برنامه آن‌ها که به شکل بازمتن و آزاد ارائه شده قادر است حیوانات مشابه دیگر مانند زرافه‌ها، ببرها و گونه‌های دیگری که لکه‌های بزرگ قابل تشخیص دارند را نیز تشخیص دهند.

منبع : Narenji.ir

[ad_2]

Source link