معرفی ایرانیان موفق در سال 90 (2)

[ad_1]


هفت صبح:

ساخت کوچک ترین ایستگاه رادیویی جهان توسط دانشمند ایرانی:

دانشمند ایرانی موسسه فناوری فدرال (ETH) سوئیس و همکارانش موفق به ساخت کوچک ترین ایستگاه رادیویی دنیا شدند؛ دو مولکول که از طریق تک فوتون ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. دکتر وحید صندوقدار، سرپرست تیمی تحقیقاتی در موسسه ETH با همکاری محققانی از موسسه ماکس پلانک آلمان در تحقیقات خود نشان دادند که حتی یک تک فوتون در حال حرکت می تواند با یک تک اتم یا مولکول در تعامل باشد.

نتایج این تحقیق که در مجله Physical Review Letters منتشر شده است، نخستین نمونه از یک ارتباط راه دور بین دو  آنتن کوانتومی نوری در مقایسه با آزمایشات هر تزومارکونی روی آنتن های رادیویی در قرن نوزدهم است. وحید صندوقدار که در سال 1345 در تهران متولد شده، پس از طی تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه «ییل» امریکا از سال 2001 به عنوان استاد تمام در آزمایشگاه شیمی فیزیک موسسه فناوری فدرال سوئیس فعالیت دارد.


مهر تایید «هابل» بر ماده تاریک تنها:

تصاویر تازه تلسکوپ هابل بر توزده بزرگ ماده تاریخ که پنج سال پیش به دست دانشمند ایرانی در فضا کشف و غیرواقعی پنداشته شده بود، مهر تایید زد. به نظر می رسد ماده تاریک درون خوشه کهکشان دور آبل 520 در فاصله 204 میلیارد سال نوری از زمین در پی یک برخورد در میان کهکشان های آن به شکل یک هسته تاریک جدا از آنها شکل گرفته. درحالی که ماده تاریک که تصور می شود کهکشان ها در کنار هم قرار داده، نباید از چنین رفتاری برخوردار باشد.

دکتر اندیشه مهدوی دانشمند جوان ایرانی دانشگاه سان فرانسیسکو و مدیر رصدهای خوشه کهکشانی «آبل 520 (520 Abell)» برای نخستین بار در سال 2007 توانست این جرم غیرمعمول را شناسایی کند؛ اما از آن جایی که ماده تاریک به طور معمول باید به کهکشان های دیگر چسبیده باشد و به دلیل نبود دلایل کافی برای اثبات آن، غیرواقعی خوانده شد. با این حال، نتایج جدید تلسکوپ هابل ناسا به تایید جدایی ماده تاریک و کهکشان ها از هم در خوشه «آبل 520» پرداخته اند.


تولید بتن از خرده شیشه:

به لطف فناوری ابداعی پروفسور «پرویز سروشیان» محقق ایرانی دپارتمان مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه «میشیگان» در تولید بتن از ضایعات شیشه، سیمان های نسل آینده بادوام تر و سازگارتر با محیط زیست خواهند بود.

تحقیقات وی در زمینه بررسی راه های مختلف برای استفاده مجدد از ضایعات شیشه موجود در زباله های جامد شهری نشان می دهد در صورتی که 20 درصد از سیمان مصرفی در بتن با ضایعات مخلوط شیشه های رنگی ترکیب شود، انتشار کربن در محصول تولیدی 20 درصد کاهش می یابد که دو مشکل زیست محیطی را به راحتی حل می کند.


موفقیت دانشمند ایرانی در تولید آسپرین ترکیبی جدید:

دانشمند ایرانی دانشگاه «سیتی کالج نیویورک» موفق به ترکیب دو گونه جدید آسپرین در یک ماده هیبریدی شده که براساس مطالعات آزمیشگاهی از کارایی بهتری در کنترل گسترش چندین گونه سرطان برخوردار است. این نمونه جدید موسوم به «آسپرین NOSH» نام خود را به دلیل قابلیت انتشار اکسید نیتریت (NO) و سولفید هیدروژن (H2S) گرفته است. خسرو کشفی، دانشیار دانشکده پزشکی سیتی کالج، NOSH را جزو مواد علامت دهنده ای در بدن خوانده که عروق خونی را شل کرده، التهاب را کاه شداده و از تاثیرات گوناگون دیگری نیز برخوردار است.

این آسپرین در نمونه آزمایشگاهی خود به نمایش نشانه هایی از مهار رشد سلول های سرطانی پستان، روده بزرگ، پانکراس، ریه، پروستات و برخی سلول های سرطان خون پرداخته است.


آگاهی از اخبار روز جهان با «سطل ضدبمب»:

خیابان های لندن در آستانه المپیک 2012 قرار است به سطل های زباله هوشمندی مجهز شوند که به دست یک مبتکر ایرانی طراحی شده است. سطل های زباله «Renew» که ابداع «کاوه معماری» است از قابلیت انتشار اخبار روز دنیا بر نمایشگر نصب شده روی آن برخوردار است.

این سطل زباله هوشمند همچنین ضدبمب است و مشکل نصب سطل زباله در نزدیکی مناطق پررفت و آمد مانند مترو در این شهر را حل خواهد کرد تا پیش از این، مقامات انگلیسی به دلیل خطراتی همچون انفجار بمب، از نصب مخازن زباله در این نواحی خودداری می کردند.


تولید پوست مصنوعی الکترونیکی با حساسیت بالا به تماس:

دانشمند ایرانی آزمایشگاهی ملی برکلی آمریکا با استفاده از محلول های نانولوله کربنی نیمه رسانا موفق به ارائه شیوه ای جدید و کم هزینه برای ساخت مدارهای رابط انعطاف پذیر و قابل کشش در مقیاس بزرگ شده که نویدبخش شبکه هایی از ترانزیستورهای فیلم نازک با ویژگی های الکتریکی بالاست.

علی جاوی، دانشمند بخش علوم مواد آزمایشگاه برکلی و استاد مهندسی برق و علوم رایانه دانشگاه کالیفرنیا در برکلی برای نمایش کاربردی این رابط های مداری کربنی دست به ساخت یک پوست الکترونیک مصنوعی زده که از قابلیت شناسایی و واکنش به تماس برخوردار است.
به گفته وی، این فناوری با ترکیب چاپ جوهرافشان اتصالات فلزی می تواند در آینده به تولید لوازم الکترونیکی قابل انعطاف و کشش کم هزینه عاری از لیتوگرافی منجر شود.


نقض قوانین قطبیت مولکول ها:

دانشمند ایرانی و همکارانش در دانشگاه های هاروارد، اشتوتگارت و موسسه ماکس پلانک آلمان در پژوهش های خود، برای نخستین بار، قوانین مربوط به قطبیت مولکول ها را نقض کردند. به اعتقاد این محققان، مولکولی که دارای دو اتم با عناصر یکسان است، می تواند دارای دوقطبی الکتریکی دائمی باشد. این موضوع برخلاف قوانین رایج در قطبیت مولکولی است.

آنها موفق به تولید چنین مولکولی شده اند که در آن «تری لوبیت» گفته می شود. «حسین صادق پور» از دانشگاه هاروارد در کمبریج که رهبر این گروه تحقیقاتی در شهر «درسدن» بوده و در حال کار روی این پروژه است، می گوید: مسلما این مولکول ها باید کمی غیرمعمول باشند. آنها مولکول های ریدبرگ هستند که از یک اتم روبیدیم در حالت پایه تشکیل شده و با یک اتم روبیدیم دیگر که آخرین الکترون شان به تراز بالاتر برانگیخته شده، ترکیب شده است. ابعاد این مولکول ها بسیار بزرگ است، به طوری که اندازه آنها هزار برابر یک مولکول نرمال است.


کشف منشا مغزی و عصبی «وسواس»:

دانشمند ایرانی دانشگاه آکسفورد و همکارانش در پروژه ای مشترک با دانشگاه لندن دریافتند اختلال وسواس، ناشی از بزرگ بودن قسمتی از هسته های قاعده مغز و افزایش ارتباطات آن با قشر پیشین مخ است.

مجتبی زارعی، عصب شناس ایرانی دانشگاه آکسفورد به همراه همکاران خود در دانشگاه لندن توانستند با استفاده از روش های نوین نقشه برداری در مغز (brain Mapping) با ام.آر.آی به روشنی نشان دهند که اختلال وسواس مربوط به بزرگ بودن قسمتی از هسته های قاعده ای مغز و افزایش ارتباطاتت آن با قشر پیشین مخ است.

گزارش این تحقیق در آخرین شماره مجله بین المللی روانپزشکی بیولوژیک (زیستی) چاپ شده و به عنوان مقاله برگزیده، عکس روی جلد این مجله را به خود اختصاص داده است.

[ad_2]

Source link